Používate rôzne prírodné oleje, ale nejako stále nemôžete vidieť rozdiel vo vlasoch? Už ste niekedy premýšľali nad tým, prečo funguje jeden olej, zatiaľ čo druhý robí vaše vlasy dehydratovanými a krepovitými?
Ošetrenie vlasov olejmi je účinné a úplne bezpečné, len keď si vyberieme oleje, ktoré sú zamerané na všetky potreby vlasov. Ak chcete čo najlepšie využiť liečbu, musíte sa naučiť štruktúru vlasov a symptómy, ktoré odrážajú určitý problém.
Napríklad, ak trpíte lupinami, nepotrebujete čistiaci produkt. V tomto prípade stačí použiť olej, ktorý reguluje prácu mazových žliaz. Je to prebytok kožného mazu, ktorý najčastejšie vedie k rozvoju nepríjemných lupín.
Štruktúra vlasov – základné informácie
Je dôležité naučiť sa aspoň základné informácie o štruktúre vlasov, aby ste definovali potreby vlasov a zvolili si vhodnú metódu starostlivosti. Začnime tým, že spomenieme najdôležitejšie informácie, ktoré väčšina ľudí vie – vlasy sú tvorené z keratínu.
Táto keratínová „bezpečnostná vrstva“ sa podobá pancieru z kožičiek, ktoré priliehajú k vlasovej šachte. Existuje niekoľko vrstiev. Ich cieľom je chrániť citlivý vlasový kortex pred škodlivými faktormi, ako je napríklad vysoká teplota, UV žiarenie, vlhkosť, toxíny a dokonca mechanické poškodenia. Stav vlasových kutikulov určuje zdravie prameňov.
ČO JE TO PÓROVITOSŤ VLASOV?
Stav vlasov možno ľahko určiť len pri pohľade na pramene. Pre objasnenie, vlasy sú buď hladké a zdravé, alebo drsné a poškodené. Všetko závisí od spôsobu, akým sú kožičky nastavené. Pórovitosť vlasov je stupeň, v ktorom sa vlasové kožičky zdvíhajú od vlasovej kôry. A tento stupeň môže byť samozrejme väčší, alebo menší.
- Vlasy s nízkou pórovitosťou – vlasové kutikuly nie sú vôbec otvorené.
- Vlasy so strednou pórovitosťou – vyznačujú sa otvorenými kožičkami, ktoré postupne začínajú rásť ešte viac a vytvárajú väčšie medzery.
- Vlasy s vysokou pórovitosťou – kožičky sú maximálne otvorené.
S čím je spojená vysoká pórovitosť?
V praxi pórovitosť vlasov znamená úroveň ochrany vlasov. Takže ak sú vlasové kožičky široko otvorené, znamená to, že citlivý kortex nie je chránený. V dôsledku toho je jednoduchšie, aby sa toxíny a iné deštruktívne látky dostali do vlasov a poškodili vlákna zvnútra. V tomto prípade zostanú vnútorné štruktúry vlasov bez akejkoľvek ochrany, ktorá vedie napríklad k vypadávaniu vlasov hydratáciou. Navyše, cez póry vlasov ochranných vrstiev pramene tiež strácajú vzácne výživné látky. To má za následok oslabenie vlasov, ktoré potom začnú vypadávať. Stručne povedané, vysoký typ pórovitosti znamená problémy.
Ako znížiť stupeň pórovitosti vlasov?
Už bolo uvedené, že musíte zabezpečiť, aby vaše vlasy mali čo najnižšiu pórovitosť, aby si vyzerali krásne. Ale ako to urobiť? Po prvé, mali by ste obmedziť vystavenie vlasov poškodzujúcim faktorom, ktoré vedú k tomu, že sa kutikuly stále viac otvárajú. Takéto faktory zahŕňajú okrem iného aj vysoké teploty (rozlúčte sa s fénovaním vlasov a pravidelným narovnávaním vlasov), farbenie (všetky farbivá na vlasy obsahujú látky, ktoré sú zodpovedné za otvorenie vlasových kožičiek, aby nechali vpustiť tóny do vlasov), rovnako ako nesprávne zaobchádzanie s vlasmi vo všeobecnosti (je na čase jemne česať vlasy, nešklbte ich a začnite spávať so zviazanými prameňmi).
Je zrejmé, že môžete siahnuť po prírodných olejoch. Ich malé molekuly ľahko prenikajú cez kutikuly. Utesňujú prirodzenú ochrannú vrstvu, ako aj posilňujú vodno-lipidovú bariéru pokožky hlavy. V podstate prírodné vlasové oleje pôsobia ako obväz pre oslabené vlasy, ale len ak sú správne zvolené
Ktorý vlasový olej na vlasy?
Máme tri typy pórovitostí vlasov a tri typy olejov. Všetko, čo musíte urobiť, je sprvne ich zladiť. Len na pripomenutie, ak nie sú zladené, vlasové oleje môžu výrazne zvýšiť krepovatenie a dehydratáciu vlasov.
- Oleje odporúčané pre vlasy s nízkou pórovitosťou sú oleje nevysušujúce oelej, ktoré obsahujú obrovské množstvo nasýtených mastných kyselín, napríklad kokosový olej, bambucké maslo, kakaové maslo, babassový olej.
- Oleje odporúčané pre vlasy so strednou pórovitosťou sú polo-vysušujúce oleje obsahujúce mononenasýtené mastné kyseliny, napríklad olej Buriti, olivový olej, olej z makadamie, olej z avokáda.
- Oleje odporúčané pre vlasy s vysokou pórovitosťou sú vysušujúce oleje obsahujúce poly-nasýtené mastné kyseliny, napríklad olej z hroznových semienok, slnečnicový olej, svetlicový olej.
Okrem vyššie uvedených olejov môže byť každý typ vlasov prispôsobený minimálne desiatkam iných olejov. Aj keď si to neuvedoluje, tisíce prírodných olejov čakajú na použitie. Jedno, čo treba mať na pamäti, je nasledujúce; Ak chcete získať z oleja maximum, musíte poznať typ pórovitosti svojich vlasov. Iba potom budete schopní správne zladiť olej s vlasmi.
Ako určiť pórovitosť vlasov?
Ak su chcete byť 100% istý, akú pórovitosť majú vaše vlasy, navštívte trichológa. Niektoré profesionálne kadernícke salóny ponúkajú takúto službu, určenie úrovne pórovitosti vlasov pre svojich klientov. Napriek tomu kancelária trichológa je miesto, kde môžete získať všetky možné informácie týkajúce sa vašich vlasov a ich stavu. Ak však nemáte príležitosť stretnúť sa s odborníkom, môžete tiež určiť typ pórovitosti vlasov doma.
Technika č. 1 – Pozorovanie
Pozrite sa na svoje vlasy a pokúste sa rozlíšiť niekoľko charakteristických vlastností. Ak sú neustále rovné, ťažké, hladké a ťažko sa češú, pravdepodobne máte vlasy s nízkym typom pórovitosti. Ak sú matné, s tendenciou ku krepovateniu, rozštiepeniu koncov, lupinám, alebo príliš nadmernému vypadávaniu, môžu mať vlasy stredný typ pórovitosti. Vysoko pórovité vlasy je najjednoduchšie určiť, pretože sú veľmi hrubé, maximálne poškodené, s rozštiepenými koncami, krehké, vypadávajúce a matné.
Technika č. 2 – Vodný test
Vezmite si jeden z vlasov a hodte ho do pohára čerstvej a čistej vody. Ak spadne dno, má pravdepodobne vysokú pórovitosť. Ak sa vznáša na vodnej ploche, je veľmi možné, že pórovitosť vlasov je nízka. Najčastejšie sa vyskytujúci typ vlasov je stredný. Klesá do spodnej časti pohára veľmi pomaly.
Technika č. 3 – Test s kokosovým olejom
Pripravte si prírodný kokosový olej a naneste ho na vlasy. Vo všeobecnosti tento typ oleja pomáha iba na vlasoch s nízkou pórovitosťou. Preto ak je reakcia vašich vlasov na kokosový olej zlá, znamená to, že ich pórovitosť je vyššia ako nízka. Vlasy s vysokou pórovitosťou sa pri ošetrení kokosovým olejom maximálne krepovatejú a dehydratujú.